نقاشی دیجیتال چیست؟

شاید تو ذهن خیلیاتون این سوال پیش اومده باشه که نقاشی دیجیتال یعنی چی؟

با پیشرفت تکنولوژی که تقریبا همه ی کارامون با ابزارهای فناورانه انجام میشه نقاشی هم همینطور شده و هنرمندان حرفه ای زیادی دارن روی این روش نقاشی کار میکنن و درآمد خوبی هم دارن.

مثل نقاشی با رنگ و روغن، اکرلیک،آبرنگ و غیره که ما یک سری زمینه داریم مثل مقوا، کاغذ، پارچه و ….. یک سری هم ابزار داریم مثل رنگ، قلم مو، مداد، پرگار و غیره…

در نقاشی دیجیتال هم همینطوره یعنی ما یه زمینه داریم مثل یه صفحه سفید که توی برنامه پینت کامپیوتر باز میکنید، و فقط یک ابزارم داریم یعنی صرفه جویی در خرید ابزار مختلف مثل قلم و این ها و صرفه جویی در خرید کاغذ و مقوا برای زمینه. شما بینهایت میتونید نقاشی دیجیتال بکشید بدون اینکه برای شما هزینه ای داشته باشه.

ابزارش یک کامپیوتر با رم تقریبا بالا یا لب تاب و یک قلم دیجیتالِ. تمام! حالا شما ابزار نقاشی رو دارید و میتونید هم نقاشی آبرنگی بکشید، هم میتونید رنگ و روغن بکشید یا حتی سیاه قلم.

خوبی نقاشی دیجیتال همینه که با کمترین ابزار متنوع ترین خروجی هارو میتونید داشته باشید.

چرا که نه؟ نقاشی دیجیتال رو میتونید مثل یک تابلو در هر اندازه ای که دلتون بخواد چاپ کنید و بزنید روی دیوار خونتون .چیزی که شاید در مورد نقاشی های سنتی و دستی کاری غیر ممکن ، سخت و پر هزینه باشه . نقاشی دیجیتال دست شمارو توی اندازه و رنگ و تکنیک باز گذاشته.

به جز تابلوی نقاشی، میتونید سفارش چهره بگیرید برای پروفایل مجازی، یا چاپ روی انواع محصولات مثل تیشرت، ماگ، قاب گوشی و ….

تازه برای انواع موشن ها و انیمیشن ها هم از نقاشی دیجیتال استفاده میشه.

حتی میتونه یک بیلبورد بزرگ توی شهر بشه یا یه لیبل روی بسته بندی محصولات .بستگی به سبک نقاشی شما داره که بیشتر به چه کارهایی نزدیکه و کاربرد داره.

چجوری شروع کنید؟

برنامه فتوشاپ رو که تقریبا همه دارید، نصب کنید و اگه بلد نیستید باهاش کار کنید اصلا نگران نباشید چون نیازی نیست همه ی ابزار و همه ی فوت و فن فتوشاپ رو یاد بگیرید و فقط یادگرفتن چندتا ابزار و روش کار باهاشون برای شروع یک نقاشی دیجیتال کافیه و به مرور با کاربردهای ابزارهای دیگه آشنا میشید.

اما فقط یاد گرفتن فتوشاپ از شما یک نقاش نمیسازه !

همون مباحثی که نقاشان سنتی بلدن و از آنها استفاده میکنن مثل، ترکیب بندی: نقاشی دیجیتال شما اگه ترکیب بندی خوبی نداشته باشه واقعا ارزشی نداره.

نور پردازی: از ویژگی های مهم نقاشی دیجیتال نورپردازیه که کار شمارو واقعی تر و حرفه ای تر میکنه و اگه نور پردازی نقاشی شما درست نباشه زحمتاتون حدر میره.

رنگ شناسی: باید تا حدودی با رنگا آشنا باشید و بدونید چه رنگ هایی با همدیگه خوب میشن و چه رنگ هایی نباید باهم استفاده بشن و ….

  1. تقریبا اکثر دانشی که یک نقاش داره برای این کار لازم هست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *