تصویرسازی مینیمال

 

این نقاشی مینیمال از روی یک عکس انجام شده است. میخواهید بدانید چطور؟

اصلا مینیمال یعنی چه؟

اول از همه یک سری توضیحات درباره سبک مینیمال بدهم:

مینیمال یعنی هرچیزی که بسیار ساده و بدون پیچیدگی باشد. مینیمالیست ها بر این باورند که با حذف کردن ترکیب بندی های پیچیده و هرچه ساده تر کردن آنها با اشکال هندسی میتوان به آثاری ناب دست یافت.

برخلاف آثار سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی، که با ضربات شدید قلم مو با خط های هیجانی و سریع، یا حتی چکاندن قطره به صورت بداهه و بر اساس احساسات کار میشدند.

آثار مینیمال بر منطق و مفاهیم فیزیکی خلق میشوند. هنر مینیمال دو ویژگی مهم دارد، استفاده از قوانین فیزیک در خلق آثار و استفاده از استعاره ها و نشانه ها به همین دلیل است که بیشتر آثار خود را روی سطوح بزرگ عرضه میکنند.

در کل مینیمالیسم خالی از پیچیدگی ها است و  بر حذف هرچیزی که اضافی و جنبه ی تجملاتی داشته باشد، تاکید دارد.

مینیمالیسم میگوید هنر باید واقعیت خاص خود را داشته باشد و تقلید از چیزهای دیگر نباشد. ما معمولاً تصور می کنیم که هنر نمایانگر جنبه ای از دنیای واقعی است (منظره ، شخص یا حتی یک ظرف سوپ!)برای مثال وقتی فردی میگوید تصویر یک گلدان را نقاشی کرده ام، ذهن ما یک گلدان کاملا واقعی تصور میکند.

با مینیمالیسم ، هیچ تلاشی برای نشان دادن یک واقعیت بیرونی انجام نمی شود ، هنرمند می خواهد بیننده فقط به آنچه در مقابل آنها است پاسخ دهد. نقاش مینیمالیست ، فرانک استلا ، در مورد نقاشی های خود گفت: “آنچه می بینید ، همان چیزی است که می بینید.

بیایید یک نگاهی به کاربرد سبک مینیمال در موضوعات مختلف بیاندازیم:

مینیمال در دکوراسیون داخلی:

اگر میخواهید طراحی داخلی مینیمال داشته باشید باید بدانید که مینیمال یعنی زندگی با آرامش با کمترین چیزها! سبک مینیمال در طراحی داخلی می گوید: (کم، زیاد است). با ایجاد فضای بیشتر و وسایل کمتر یا حتی رنگ های کمتر، آرامش را به خانه های خود وارد کنید. ما ایرانی ها عادت داریم تا میتوانیم خانه را پر از تابلو و مجسمه های گوناگون بکنیم ، طوری که هر طرف خانه را که نگاه میکنیم، یک عنصر تزئینی وجود داشته باشد. اما این روش اشتباه است و بدون آنکه متوجه باشید فضای شلوغ خانه بر روحیات شما تاثیر منفی میگذارد.

تعداد رنگ و بافت هارا کم کنید، تعداد وسایل و اکسسوری هارا کم کنید. برای مثال با انتخاب تنها یک رنگ برای همه ابعاد خانه به بزرگتر دیده شدن آن کمک میکنید.

تا میتوانید از فرش، مبل و تخت خواب ساده استفاده کنید و از طرح های گل و بوته ای و شلوغ دوری کنید.جزئیات و عناصر اضافی را حذف کنید و سعی کنید فضاهای کاربردی و ساده و مینیمال به وجود بیاوید.

 

حالا فکرش را بکنید یک پذیرایی که به سبک مینیمال چیدمان شده است، با یک تابلوی مینمیال که تم رنگی مبلمان را دارد چقدر میتواند دکور شمارا جذاب تر و کامل تر کند.

یا در اتاق خوابتان، یک تابلوی نقاشی دیجیتال مینمیمال از چهره ی خودتان داشته باشید! یا عکس دو نفره با همسر یا بهترین دوستتان، که باهربار دیدن آن لبخندی روی لبهایتان بیاید. خوبی نقاشی مینیمال این است که وقتی کسی وارد اتاق یا خانه شما میشود و در نگاه اول که تابلوی شمارا میبیند، فقط چند تا سطح رنگی میبیند ولی وقتی نزدیک میشود میبیند آن سطوح رنگی چقدر شبیه شما هستند و چهره ی شمارا در نهایت سادگی و زیبایی میبینند.

تابلویی که چهره به سبک مینیمال در آن نقاشی شده باشد، یک هدیه ی جذاب و خاص برای کسانی که دوستشان دارید هست زیرا همه حداقل یکبار طراحی سیاه قلم یا تابلوی نقاشی به همدیگر هدیه داده اند اما کمتر کسی پیدا میشود که چهره ی یک نفر را با سبکی کاملا متفاوت و جذاب هدیه دهد.

این طرح های مینیمال برای دکوراسیون فقط به چهره و فیگور انسان محدود نمیشوند. شما میتوانید بهترین جایی که در زندگیتان رفتید و بهترین خاطره را در آنجا داشتید، به یک تابلوی مینیمال تبدیل کنید. شاید کسی متوجه نشود آنجا دقیقا کجاست! اما شما خوب میدانید و با هربار دیدن آن خاطرات خوب برای شما مرور میشود و اینکه فقط خودتان میدانید آنجا کجاست یک راز و حس دوست داشتنی است.

مینیمال در استایل:

در زمینه مد، مینیمال یعنی راحتی و کارایی لباس بیشتر از زرق و برق اهمیت دارد و بر حداقل ها و سادگی در پوشش تاکید دارد . این سبک در دنیای مد نوعی مخالفت با تجمل گرایی و مصرف گرایی مطرح شده است . پالت های تک رنگ به خصوص رنگ های خاکستری، سیاه و سفید از موارد پر استفاده در این سبک هستند و میتوان رنگ های دیگری مانند قرمز، زرد و غیره در ترکیب با رنگ های خنثی استفاده کنید.

یکی از زیبایی هایی که این روزها به استایل های مینیمال اضافه شده است، چاپ های مینیمال روی لباس های سفید است که زیبایی استایل شمارا صد چندان میکند و نه تنها به سبک مینیمال استایل شما اسیب نمیزند، بلکه یک عنصر تصویری مینیمال و جذاب به آن اضافه میشود و استایل شمارا کامل تر میکند.

 

 

چند نکته برای اینکه از تابلوهای مینیمال به درستی استفاده کنید :

اول اینکه وقتی چند تابلو را کنار هم روی دیوار نصب میکنید، فاصله های بین تابلوها باید باهم یکی باشند و بین آنها تناسب و هماهنگی وجود داشته باشد، مثلا یا همه ی تابلوها سیاه سفید باشند، و یا همه آنها رنگی، البته نه هر رنگی وباید دقت داشته باشید که رنگ تابلوها در یک تنالیته باشند .

دوم، اگر دو تابلوی هنری دارید و میخواهید آن دو را باهم یکجا استفاده کنید، (منظورم دو لت است) فاصله بین آنهارا زیاد نکنید.

سوم اینکه تابلو های هنری را در فاصله ای مناسب از مبل و کنسول قرار دهید، نه آنقدر نزدیک و چسبیده به هم و نه آنقدر با فاصله که ارتباطش را با چیدمان از دست بدهد.

و در آخر همانطور که میدانید در سبک مینیمال تلاش میشود از حداقل رنگ و حداقل وسایل استفاده شود، پس دقت کنید دیواری که برای نصب تابلوهای مینیمال انتخاب میکنید، خلوت باشد و اگر با رنگ بندی تابلو هم هماهنگی داشته باشد که چه بهتر.

 

سبک زندگی مینیمال:

چرا سبک زندگی مینیمال؟

فواید این سبک زندگی چیست؟ من به شما میگویم: از خوبی های این سبک زندگی این است که با رها شدن از یک سری شلوغی هایی که خودتان متوجه آنها نیستید به آرامش و آزادی ذهنی میرسید و وقت خود را صرف چیزهایی میکنید که واقعا برایتان ارزشمند است، برای مثال برای خانواده و دوستانتان وقت میگذارید و بخاطر آرامشی که نصیب شما میشود به مرور زمان به آدم شادتری تبدیل میشوید.

هرچه مادیات در زندگی ما پررنگ تر باشند استرس و نگرانی و ترس از دست دادن هم بیشتر میشود و مدام به حرص و ولع دنبال افزایش وسایل زندگی خود هستیم. اما وقتی مینیمال زندگی کنیم کمتر درگیر انتخاب هستیم و کمتر ذهنمان درگیر مسائل بی اهمیت میشود. خودم را مثال میزنم، مثل همه ی دخترها وقت بیرون رفتن که میشود ساعت ها ذهنم درگیر لباسی میشود که قرار است بپوشم. خب اگر من یک کمد خلوت و چند دست لباس مناسب که بیشتر وقت ها همان هارا استفاده میکنم داشته باشم، کمتر ذهنم مشغول انتخاب کردن میشود. خیلی از لباس هایمان را اصلا نمیپوشیم اما چند وقت یکبار وقتی میخواهیم به جایی برویم آن لباس هم در ذهنمان مرور میکنیم اما بازهم انتخابش نمیکنیم. لباس هایی که نه میپوشید و نه آن را حذف نمیکنید.

حالا اولین قدم ها برای مینیمالیستی زندگی کردن چیست؟

1-از شر لوازم تکراری و بی مصرف خلاص شوید، آن روز مبادا که منتظرش هستید و امید دارید از آن وسیله استفاده کنید، هیچوقت نمی آید پس قید وسایلی که از آن چند تا دارید و استفاده نمیکنید را بزنید.

2-لباس های اضافی را حذف کنید، آنهایی گوشه ی کمد افتاده اند و چند سال است که از آن استفاده نکردید و نخواهید کرد.

3-ساده غذا بخورید، رژیم غذایی سالم و ساده داشته باشید. نیازی نیست هر روز ساعت ها وقت خود را سر درست کردن پلو خورشت هایی بکنید که هم هزینه شان بالا است و هم جز چاقی برایتان ثمری ندارد. اشتباه نکنید! سبک زندگی مینیمال نمی گوید که فقیرانه زندگی کنید. در هفته چند روز را مشخص کنید که وعده سنگین داشته باشید و بقیه روزهای هفته را با وعده های سبک تر و راحت تر بگذرانید. وعده های سبک و راحت هم خوشمزه هستند…

سبک مینیمال ممکن است در زندگی هر خانواده یا هر شخصی متفاوت باشد و این اصلا عجیب نیست. پس سغی نکنید به زور از دیگران تقلید کنید، هروقت نکات اصلی و کلی این سبک را آموختید زندگی مینیمال خود را داشته باشید.

برای اینکه درباره این سبک بیشتر بدانید، چکیده کتاب مینیمالیسم را بخوانید.

مینیمال در طراحی لوگو

دیگر زمان لوگو های شلوغ و پر جزئیات تمام شده است و امروزه تمام لوگوهای حرفه ای به سمت ساده گرایی و مینیمال تر شدن پیش می روند . مانند لوگوهای معروف شرکت اپل و نایکی کا لوگوهای آنها ساده و مینیمال هستند . به لوگوهای تک رنگ و با جزئیات کم مینیمال می گویند ، این لوگو ها با سادگی خود راحت تر در ذهن مخاطب میمانند و در برندینگ تاثیر بسزایی دارند .

2 دیدگاه برای “تصویرسازی مینیمال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *